Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours منارجنبان
منارجنبان
مناره تاریخی
 Short description of منارجنبان
      بنای منارجنبان از مهم ترین و معروف ترین بناهای تاریخی اصفهان است.
 این بنا از قرن هشتم هجری تا به حال می لرزد و ویران نشده است.
 سبک و نوع معماری استفاده شده در این بنا منحصر به فرد است.
از پربازدیدترین بناهای تاریخی شهر اصفهان است و شهرت جهانی دارد.
ایران بسیار پهناور است و انواع اقلیم ها را در خود جای داده؛ از کویر در مرکز تا خطه سرسبز گیلان و مازندران در شمال. با سفر به هر یک از این نقاط، دیدنی های بسیاری را می توان یافت، از بناهای تاریخی تا گشت و گذرهای یادماندنی. حال در گوشه ای از کویر کشورمان، نگینی نهفته که جاذبه های بسیاری در خود دارد؛ جاذبه هایی که هر یک جذابیت های خاصی دارند، گاه کویری با شن های طلایی و گاه بنایی از میان تاریخ ایران با هزاران قصه ناگفته. نامش اصفهان است؛ همان نصف جهان معروف.

در اصفهان آثار تاریخی متنوع و دیدنی از عصرهای مختلف وجود دارد که کارناوال تا به حال به بسیاری از آن ها به صورت اختصاصی پرداخته است، آثاری که به راستی در دنیا نظیری ندارند و علاوه بر هموطنان مان، توریست های دیگر کشورها را هم به سوی خود جلب می کنند.

یکی از آثاری که با شهرت جهانی خود هر ساله علاقه‌ ‌مندان را از سراسر دنیا به این شهر می کشاند و آن ها را حیرت زده می کند، اثر تاریخی و ارزشمند منارجنبان است. منارجنبان بنایی خارق العاده است که با دو مناره ی زیبایش بر روى مزار عمو عبدالله، از صالحان معروف قرن هشتم ساخته شده است.

این دو مناره، باعث شهرت و جذابیت این بنا شده اند؛ مناره هایی عجیب و تامل برانگیز، همان طور که از نام بنا مشخص است، متحرک هستند و جنبان. اما برای کشف چگونگی حرکت مناره ها باید حتما به اصفهان برویم و منارجنبان را از نزدیک نظاره کنیم. 
منارجنبان نام جالب و عجیبی است که به مناره هایی اتلاق می شود که قابل تحرک هستند. چندین منارجنبان در ایران وجود دارد که معروف ترین آن در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان قرار دارد. امروز کارناوال به اصفهان رفته و از بنای معروف منارجنبان دیدن کنیم.

غرق در تفکر می شویم. واقعا مناره های بلند، ساخته دست معماران گذشته، بدون ایجاد مشکلی تکان می خورند؟ یا تکان خوردن این مناره ها تنها رویایی بیش نیست؟! چطور امکان دارد سازه ای قدیمی هنوز هم این صلابت را داشته باشد؟

هزاران سوال دیگر درباره منارجنبان وجود دارد که تنها با دیدن این بنا پاسخ داده می شود. به همین منظور وارد جاده آتشگاه اصفهان شده و به سمت نجف آباد پیش می رویم، بنای منارجنبان در گذشته جزو روستایی به نام کارلادان بوده اما حالا بخشی از شهر اصفهان است و در نزدیکی محله ای به نام نصرآباد قرار دارد.

منارجنبان اصفهان در قرن هشتم هجری ساخته شده، بنایی با سقف گنبدی (۱) که نشانی شاخص از معماری ایرانی به حساب می آید. در قسمت زیرین سقف و درست در انتهای بنا، گور شیخی به نام عمو عبدالله کارلادانی قرار دارد که با سنگ قبر سفیدش می درخشد.

سقف بنا با کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای پوشانده شده و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. بر فراز این بنا دو مناره زیبا قرار گرفته اند که ارتفاع هرکدام از سطح زمین ۱۷.۵ متر و پهنای شان هم ۹ متر است.

راز لرزان منارجنبان؛ ماجرا از این قرار است که با تکان دادن هر یک از این مناره ها، مناره دیگر هم به وضوح می لرزد و بازدیدکنندگان می توانند تکان خوردن مناره ها را تماشا کنند. در حقیقت با تکان خوردن مناره ها همه ی بنا می لرزد اما اغلب، عموم مردم فکر می کنند که تکان خوردن یک مناره تنها باعث لرزش مناره دیگر می شود.

این بنای ارزشمند به شماره ۳۴۹ در سال ۱۳۲۱ هجری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بر خلاف تصور عموم مردم و افرادی که برای اولین بار نام منارجنبان را می شنوند، این بنا تنها مناره هایش تکان نمی خورد بلکه با لرزاندن یک مناره، تمامی بنا به لرزش در می آید. علت تکان خوردن بنای منارجنبان پدیده تشدید یا زئوناس است. به بیان ساده تر می توان گفت که مولکول های هر جسمی در حال تحرک هستند، برخی متحرک تر و برخی کم جنب و جوش تر. کافی است تکانی به آن بدهیم و نیرویی وارد کنیم تا به جنب و جوش بیافتند. با تکان دادن یک مناره، مناره دیگر که کاملا شبیه به آن یکی است هم می جنبد و نیروی وارد شده بر یک مناره در تمامی ساختمان پخش می شود و همه بنا را به لرزه می اندازد.

وجود مصالح ساختمانی سبک در قسمت بالایی ساختمان، ارتفاع کم مناره ها، وجود فاصله بین هر مناره با ساختمان، کلاف های چوبی که در قسمت بالا و پایین هر یک از دو مناره به کار رفته اند، همه و همه دست در دست هم داده اند تا مناره های منارجنبان سالیان متمادی متحرک باشند.

اما به دلیل عظمت بنا و میزان کم تکان خوردن آن، دیدن لرزش همه نقاط، کار دشواری است و تنها جنبش مناره ها به آسانی دیده می شوند، آن هم بیشتر به دلیل آن که روی هر یک زنگوله هایی نصب شده که حرکت را به وضوح نشان می دهند.

به همین دلیل شاید برخی تردید داشته باشند که به راستی همه بنا تکان می خورد یا نه. مسوولان این بنا تدبیری برای این مشکل اندیشیدند و در نقاط مختلف منارجنبان نشانه هایی قرار دادند که دیدن حرکت بنا را برای بازدیدکنندگان آسان تر کنند. که با هم این علامت ها را نظاره می کنیم.0/5 0 Rates
 
 
 Further information of منارجنبان
خاص تاریخ
جوان (18 تا 35 سال)سفرهای تک نفره مجردیسفرهای گروهی با مردم (تور)میانسال (36 تا 65 سال)بازدید زیر یک ساعت
ارزان_قیمت
Saturday To Friday From 9 To 21 Open Now
اصفهان، جاده آتشگاه به سوی نجف آباد، منارجنبان
 Attractions similar to منارجنبان
  Attractions near منارجنبان


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This