Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours مسجد شافعی کرمانشاه
مسجد شافعی کرمانشاه
مسجد تاریخی
 Short description of مسجد شافعی کرمانشاه
     در محل کنونی مسجد شافعی‌ها، زائرسرایی قرار داشته است که با همت و کمک تعدادی از مردمان خیر و مومن اهل سنت، به سرپرستی «مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی» در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در شهر کرمانشاه خریداری و احداث شده است.احداث این بنا مرهون میاعدت‌های مادی و معنوی خیرینی نظیر «خلیفه محمد صالح محمدی»، «حاج خلیفه سیدعلی نقشبندی»، «حاج جعفر شریفی»، «حاج احمد مدللی»، «میرزا حبیب بلندی»، «حاج علی محمد شیانی» و جمع دیگری از مردم مسلمان کرمانشاه است.این مردم خیر، در فراهم کردن هزینه‌های ساختمان مسجد در مدت زمان یک سال از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکردند و پس از گذشت یکسال موفق به احداث مسجد شافعیان یا مسجد شافعی‌ها شدند. مسجد باشکوه و ستودنی شافعی‌ها از آن زمان تا به امروز در حال توسعه و زیباسازی بوده است.مسجد شافعی‌ها در ۱۰۶۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده است. در ساخت این مسجد، معماری فوق‌العاده زیبا و اصیل اسلامی به کار گرفته شده است. به گفته اهل سنت، این نوع معماری دارای روح معنوی خاصی است. نمای داخلی مسجد با گچ بری‌های بی‌نظیرش که با آیات قرآن کریم تزیین شده، به زیبایی بنا و روح معنوی آن افزوده است. در کل، مسجد شافعی‌ها با گلدسته‌های سر به فلک کشیده و پر ابهتش به رونق شهر کرمانشاه افزوده است.نکته قابل توجه و شگفت آور درباره این مسجد الگوی آن است؛ الگویی که بدون هیچ شکی از مساجد کلاسیک عثمانی الهام گرفته شده است. گنبد و نیم گنبدهای عظیم بلند و استوار، مناره‌های قلمی نوک تیز، تزیینات و جزئیات نقاشی‌های داخل بنا، کتیبه‌هایی به خط «طغرا»، ستون‌های قطور و فضای مرکزی مرتفع زیر گنبد اسلامی همه نماینگر بارز از این نمونه مساجد هستند و هرکسی را به یاد معماری زیبای مساجد کشور زیبای ترکیه می‌اندازند.سازه این مسجد فلزی است و از نوع سیستم طاق ضربی ساخته شده است. نمای خارجی بنا با سنگ تراورتن سفید پوشش یافته است. مسجد از گنبد و مناره قدیمی در جوار آن و دو مناره ساده فلزی طلایی رنگ به ارتفاع تقریبی ۹ متر تشکیل شده است که در بالای ساختمان موقوفه مسجد در ضلع جنوبی نصب شده است.

فضای داخلی مسجد دارای شبستان‌های زنانه و مردانه، فضاهای کفش‌کن و تقسیم، کتابخانه، آبدارخانه و فضاهای جانبی است.شبستان اصلی که در ضلع شمالی بنا قرار گرفته است، دارای نیم طبقه‌ای با پنج ستون است. محراب مسجد نیز در ضلع جنوبی شبستان واقع شده و از سنگ مرمر سفید با حاشیه سنگ مرمر سیاه ساخته شده است.مسجد شافعی‌ها از سال ۱۳۲۶ هجری شمسی تاکنون محل اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه اهل تسنن در کرمانشاه است.

در حال حاضر تنها در بنای جدید که تحت تاثیر مساجد ترکیه ساخته شده است و در کنار بنای قدیمی قرار دارد، اقامه نماز انجام می‌شود. 
0/5 0 Rates
 
 
 Further information of مسجد شافعی کرمانشاه
تاریخ مذهبی
بازدید یک تا سه ساعت
رایگان
Always open
کرمانشاه، بلوار جوانشیر
 Attractions similar to مسجد شافعی کرمانشاه
  Attractions near مسجد شافعی کرمانشاه


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This