Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours خانه تاریخی یزدان پناه قم
خانه تاریخی یزدان پناه قم
خانه تاریخی
 Short description of خانه تاریخی یزدان پناه قم
     تصور اکثر ما ایرانی ها در رابطه با شهر قم این چنین است که قم یک شهر کوچک با آب و هوای گرم و خشک، و منطقه ای بیابانی، با آب آشامیدنی شور است که به غیر از حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران هیچ جای دیدنی دیگری ندارد. در حالی که این یک بی انصافی بزرگ در حق این شهر بسیار تاریخی و کهن است. اگر در این شهر باستانی بیشتر دقت کنیم، خواهیم دید که در گوشه و کنار آن زیبایی هایی نهفته است که شاید حتی نام آنها را هم نشنیده ایم. خانه تاریخی یزدان پناه یکی از این جاذبه هاست.
خانه یزدان پناه یکی از یادگارهای اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است که در محله های باغ پنبه قم، در مجاورت بازار کهنه قرار دارد. این عمارت قدیمی که بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد، جزء بناهایی است که هم از طرف مردم قم و هم از طرف مسافران مورد بی مهری قرار گرفته است و کمتر معرفی و شناخته شده است. این خانه زیبا که متعلق به سه نسل می باشد، تا چند سال پیش کارکرد مسکونی داشته و به دلیل بی توجهی و استفاده غیر اصولی، دچار آسیب هایی شده است. البته با تمهیدات صورت گرفته، این خانه تاریخی به موزه صنایع دستی تبدیل شده است.
این خانه تاریخی یکی از بناهایی است که اصول معماری دوران قاجار به صورت تمام و کمال رعایت شده است. برای مثال قسمت های اندرونی و بیرونی، اتاق های مرتبط به هم، اتاق های زمستانه و تابستانه، پنج دری و سه دری ها، اُرُسی ها، ایوان ها، ستون ها، سردر، دالان و … که با زیبایی کامل در کنار یکدیگر ترکیب شده اند. مساحت کل این عمارت زیبا ۸۸۴۵ مترمربع است و زیربنای آن حدود ۹۲۸ مترمربع می باشد که از این مقدار زیربنا به غیر از سرویس بهداشتی، ۱۰ اتاق کوچک و بزرگ دیگر وجود داشت که سه تا از اتاق های قسمت جنوب غربی را به خانه مجاور آن واگذار کرده اند.
همانند اکثر خانه های قاجاری، این خانه نیز دارای یک سردر مجلل است که بعد از هشتی، وارد حیاط می شود. اتاق های خانه، دورتادور حیاط ساخته شده اند، به طوری که در معماری هریک، جهت گیری خانه در نظر گرفته شده است. به این صورت که در سمت شمالی خانه به دلیل آفتاب گیر بودن، اتاق های زمستانه، و در ضلع جنوبی عمارت، اتاق های تابستانه چینش شده اند. اتاق های شمالی یا همان زمستان نشین، دارای ارسی های بزرگتری هستند و اتاق ها با ارتفاع کمتری ساخته شده اند تا اولاً آفتاب بیشتری به داخل اتاق ها بتابد، ثانیاً هوای اتاق زودتر گرم شود و برعکس، اتاق های تابستانی ساختمان، ارتفاع بیشتری دارند تا هوای گرم بالاتر قرار بگیرد و همچنین در بالای اتاق ها پنجره ای تعبیه شده است که هوای گرم از اتاق خارج شود و باعث خنک شدن فضای اتاق ها شود. هرچند که برای خنک کردن منزل، یک بادگیر نیز ساخته شده بود.
از هفت اتاق خانه، سه اتاق آن پنج دری است. پنج دری ها اتاق های نسبتاً بزرگی هستند که معمولاً جهت پذیرایی از مهمان ها استفاده می شدند. در بین پنج دری ها، پنج دری قسمت غربی از مهمترین بخش های ساختمان است که با چهار ستون گرد، پایه و سرستون های حجاری شده خودنمایی می کند. سه دری های شمالی و جنوبی، ایوان ها و زیرزمین نیز از سایر بخش های مهم عمارت محسوب می شوند. یکی از ویژگی های این اتاق ها این است که در عین اینکه اتاق ها مستقل از یکدیگر هستند، با قرار دادن یک در چوبی بین آنها، این امکان وجود دارد که هروقت به فضای بزرگتری نیاز باشد، می توان چند اتاق را به هم متصل کرد.
امروزه که این خانه تاریخی به یک موزه صنایع دستی تبدیل شده است، در آن آثار هنری و بومی استان قم نظیر سفال و سرامیک، خرمهره، معرق چوب، قلمزنی روی مس، منبت چوب، معرق، نقاشی روی شیشه، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، کوزه های سفالین منقش به آیات و روایات و اسماء جلاله، حکاکی روی فولاد خنجر و شمشیر و همچنین لباس‌های سنتی استان در دو سالن در معرض نمایش قرار گرفته است. همچنین در دیگر قسمت های خانه کارگاه های مربوط به برخی از همان هنرهای دستی از جمله سفال، طراحی چوب و … نیز در نظر گرفته شده است.

البته با واگذاری این خانه تاریخی به بخش خصوصی، یک رستوران سنتی نیز در آن دایر شده است که در حال ارائه خدمات به مسافران داخلی و گردشگران خارجی است. شما می توانید در اتاق های عقیق، زمرد، فیروزه و یاقوت و نیز در زیرزمین های شجره، شمسه و تیمچه، محیط هایی بسیار دنج، زیبا و دل انگیز، به همراه خانواده یا دوستان لحظات خاطره انگیزی را سپری کنید.0/5 0 Rates
 
 
 Further information of خانه تاریخی یزدان پناه قم
تاریخ
سفرهای گروهی با مردم (تور)میانسال (36 تا 65 سال)سالمند (بالای 65 سال)بازدید زیر یک ساعتجوان (18 تا 35 سال)
ارزان_قیمت
Saturday To Thursday From 9 To 18 Open Now
قم، خیابان ۱۹ دی (باجک)، کوچه ۱۱، پلاک ۱۵، خانه تاریخی یزدان پناه
 Attractions similar to خانه تاریخی یزدان پناه قم
  Attractions near خانه تاریخی یزدان پناه قم


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This