Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours آرامگاه نادرشاه افشار
آرامگاه نادرشاه افشار
آرامگاه تاریخی
 Short description of آرامگاه نادرشاه افشار
     نادرشاه افشار از پادشاهان قدرتمند ایران زمین است که برای بازپس گرفتن و گسترش مرزهای سرزمین خود ، عمر و جوانی خود را صرف جنگ های مختلف با متجاوزین کرد . 

او که نامش در #تاریخ پرآوازه است و به ناپلئون شرق او را می شناسند ، امروز در گوشه ای از خاک وطنش آرام گرفته و همه چیز را به تاریخ سپرد تا ایرانیان بخوانند و بدانند پیشینه موطن خود را .

این مرد بزرگ در شهر #مشهد آرامگاهی دارد که یکی از پر بازدیدکننده ترین مکان های گردشگری ایران است . 
وارد شهر مشهد می شویم و جویای نشانی #آرامگاه نادر از اهالی . این طور که آدرس داده اند باید به سمت چهارراه شهدا یا نادری سابق برویم .

در ضلع غربی چهارراه پارکی سرسبز و بزرگ به چشم می خورد ، چیزی شبیه تندیس سیاه رنگ از لابه لای شاخ و برگ درختان دیده می شود ، به نظر تندیسی از لشگر کشی نادر است که وصفش را بسیار شنیده ایم . 

از مسیری مشخص به داخل #پارک و ورودی آرامگاه نادر می رویم . درست حدس زده بودیم ، مجسمه ای بزرگ که هنرمند قدرت و ابهت نادر را در صورتش به خوبی به تصویر درآورده و با دیدنش صدای فرمان نادر به  سربازان ایرانی برای مقابله با متجاوزین به گوش می آید .  فضای آرامگاهش نیز چون خودش بسیار متفاوت و با صلابت است .
در اوایل قرن یازدهم هجری در شهر گز ، نادر قلی به دنیا آمد ، وی پیش از ۱۸ سالگی در یکی از یورش های ازبک خوارزم به همراه مادرش اسیر شد . بعد از فرار از اسارت به خدمت حکمران ابیورد در خراسان رفت و با تمهیداتی چند ناحیه خراسان را کنترل کرده و خود را "نادر قلی بیک " نامید .

اصفهان بعد از قتل شاه سلطان حسین توسط افغان ها ، سقوط کرد و پسر سلطان حسین در قزوین به پادشاهی رسید و نادر با توجه به نفوذ خاندان صفوی به شاه تهماسب دوم پیوسته و سردار سپاهش شد ؛ ملک محمود را شکست داده و خراسان را تصرف کرد . سپس به جنگ با افغانها پرداخت و آنها را شکست داده و وارد جنگ با دشمنان خارجی شد ؛ روس ها را ازشمال ایران راند .

بعد از معاهده صلح تهماسب شاه با عثمانی، به این بهانه وی را از سلطنت خلع و پسرش را منصوب کرد و خود نایب السلطنه شد و با عثمانی ها وارد جنگ شد و در نهایت به پادشاهی ایران رسید .

وی فرمان داد که شیعهٔ اثنی عشری را به افتخار امام جعفر صادق، به عنوان مذهب جعفری در ایران شناخته شود . در جنگ کرنال نادر هندی ها را شکست داد و دهلی را به تصرف خود درآورد .

نادر با غنائم فراوانی از هند به ایران بازگشت ؛ غنائمی که ده برابر بیشتر از بیشترین درآمد سالانه دوران صفوی بوده . این پادشاه بزرگ در اواخر عمر بسیار تندخو شده تا جایی که پسر خود را کور کرد .

در نهایت وی در یکی از جنگ های خراسان به دست سردارانش به قتل رسید 
نادر شاه دستور داده بود آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد برایش بسازند . در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا بنایی از خشت و گل ساخته شد . در اواخر عهد قاجار ،  قوام‌السلطنه آرامگاه جدیدی برای نادر ساخت و دستور داد استخوان های او را از تهران به این مقبره بیاورند .

سال ۱۳۳۵ خورشیدی از مهندس سیحون درخواست شد تا آرامگاهی مناسب شآن و منزلت این پادشاه طراحی کند . سال بعد کار ساخت این آرامگاه شروع و در سال ۱۳۴۲ با حضور محمد رضا پهلوی به همت انجمن آثار ملی ایران در باغ نادری بازگشایی شد .
طراحی بنا بر اساس دو شکل مربع و مثلث صورت گرفته است . ساختمان دارای تالار مقبره ، دو موزه، یکی برای برای جنگ افزار زمان نادر و یکی برای اسلحه زمان ماقبل نادر و برجی بلند برای قرار دادن مجموعه مجسمه نادر سوار بر اسب قزل باش ها که اشاره به سپاهیان نادر است .

تالار مربع شکل از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و در قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر در گوشه این مربع در پناه دو دیوار قرار دارد و به سمت بیرون نگاه می کند . 

مصالح این بنا از سنگ های خشن و سخت گرانیت كوه سنگی مشهد است .

و در اصل پوشش مقبره تداعی کننده چادر عشایری جایی که زندگی نادر آغاز و پایان یافت . اطراف مقبره باغی است که بناهای فرعی تالار اجتماع و کتابخانه و سرویس و گلخانه می باشد که با بنای آرامگاه هماهنگ ساخته شده است .0/5 0 Rates
 
 
 Further information of آرامگاه نادرشاه افشار
تاریخ
میانسال (36 تا 65 سال)سفر با دوستانسفرهای گروهی با مردم (تور)بازدید یک تا سه ساعتجوان (18 تا 35 سال)سالمند (بالای 65 سال)
ارزان_قیمت
Saturday To Friday From 8 To 17 Open Now
مشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا
 Attractions similar to آرامگاه نادرشاه افشار
  Attractions near آرامگاه نادرشاه افشار


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This