Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours موزه مرکزی آستان قدس رضوی
موزه مرکزی آستان قدس رضوی
موزه
 Short description of موزه مرکزی آستان قدس رضوی
   مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشورمان، به لطف حرم امام رضا (ع) نزد همگی به خوبی شناخته شده است. هر سال میلیون ها نفر راهی این شهر زیبا می شوند تا چند روزی را به استراحت معنوی خود اختصاص دهند و در کنارش از تفریحات جذاب، پارک های زیبا و خوشمزه های معروفش استفاده کنند. فلکسا هم امروز راهی مشهد مقدس می شود تا شما را با یکی از دیدنی های محبوب و پربازدیدش آشنا کند. مقصد امروزمان، مجموعه‌ای وسیع و جالب به نام موزه مرکزی آستان قدس است.

برای آن که به ساختمان موزه مرکزی برسید، لازم نیست راه چندان دور و درازی را بپیمایید، چرا که این موزه جذاب درست در مجموعه حرم امام رضا (ع) قرار دارد و به راحتی می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. راهی حرم شوید، زیارت کنید و از فضای معنوی و آرامش بخش حرم نوش کنید، حال برای استراحت و قدری سرگرمی وقتی بگذارید و راهی صحن کوثر شوید. در این صحن چند موزه خواهید دید که سر در موزه مرکزی پیش از همه به چشم می آید.

چرا موزه مرکزی آستان قدس رضوی؟ چون

  یکی از بزرگترین موزه های ایران است.
  این موزه سالانه بیش از 1 میلیون بازدیدکننده دارد.
  در دل حرم مطهر امام رضا، می توانید مجموعه های متنوع و جذابی از آثار تاریخی و هنری را ببینید.
  دسترسی به این موزه بسیار ساده است.
  با بازدید از این موزه می توانید اشیایی تاریخی از حرم امام رضا را از نزدیک ببینید.
  هزینه ورود به این موزه چند طبقه، بسیار پایین است.

موزه مرکزی آستان قدس یکی از مهم ترین موزه های معروف حرم رضوی است که در صحن کوثر قرار دارد. زمانی که وارد ساختمان این موزه می شوید، با چند ورودی برخورد خواهید کرد که ورودی سمت راست به ساختمان موزه مرکزی اختصاص دارد. ساختمان موزه مرکزی چهار طبقه دارد که شامل زیرزمین، طبقه همکف، اول و دوم می شود. در مجموع در این چهار طبقه می توانید از موزه تاریخ حرم رضوی و گنجینه هایی چون اسکناس، سکه، تمبر و اقلام پستی، آبزیان و ... بازدید کنید. 

جالب است بدانید سنگ بنای ساخت موزه مرکزی به سال های پیش از انقلاب بر می گردد، زمانی که بخش هایی از حرم به نگهداری از هدایای مردمی اختصاص یافت و به مرور زمان توجه بزرگان را به خود جلب کرد. پس از مدتی، تصمیم بر آن شد تا فضایی جداگانه برای نگهداری از این اموال ارزشمند و مختلف ایجاد شود. به این ترتیب در سال 1316 زمینی با مساحت 5700 متر در کنار مسجد گوهرشاد و مقبره شیخ بهایی کنار گذاشته و ساخت و سازها آغاز شد. معماری و طراحی نقشه بنا به عهده آندره گدار، معمار و باستان شناس فرانسوی بود و در نهایت نخستین موزه حرم در سال 1324 خورشیدی افتتاح شد. البته توجه به موزه در همین جا متوقف نشد و در طی سالیان متمادی و افزایش وقف های مردمی، تصمیم بر ساخت ساختمان جدیدتری گرفته شد. کار احداث ساختمان دوم که در جنوب حرم قرار داشت، در سال 1355 به پایان رسید و این بار فضای بیشتری را در اختیار گرفت. روند گسترش و بسط موزه باز هم ادامه یافت و توجه بیشتر مردم و اهدای اموال با ارزش سبب شد تا امروزه موزه حرم به چهار ساختمان مجزا تبدیل شود. در این جا ما با موزه مرکزی آستان قدس آشنا می شویم که در خود یک موزه و 10 گنجینه ارزشمند را جای داده است. کارناوال در آینده به صورت جداگانه و مفصل به معرفی سایر ساختمان ها و موزه های آستان قدس می پردازد.
از سر در این موزه که عبور کنید با شی سنگی و بزرگی رو به رو می شوید که با نام «سنگاب خوارزمشاهی» معرفی شده است. این سنگاب در واقع نسل قدیم و ابتدایی آبخوری های خودمان است که هشتصد سال پیش ساخته شده است. این سنگاب را دور بزنید و از ورودی سمت راست به سوی «موزه مرکزی» بروید. قدری که جلوتر بروید، بنر راهنمای بزرگی را خواهید دید که اسامی گنجینه ها در هر بخش را نشان می دهد.
نخستین بخش، موزه جذاب و دیدنی تاریخ حرم رضوی است که در طبقه همکف ساختمان قرار دارد. موزه تاریخ حرم رضوی مجموعه کمیاب و ارزشمندی است که در طی 10 قرن گردآوری شده است. در این موزه از دو ضریح قدیمی حرم بگیرید تا کاشی های ازاره ای، ورقه های طلایی و تزیینات منحصر به فرد تاریخی و انواع آینه و شمعدان و جای عود و ... در معرض نمایش قرار گرفته اند. جالب است بدانید که این وسایل همگی روزگاری در حرم مطهر امام رضا کاربرد داشته اند و امروزه به دلیل جایگزینی با دیگر وسایل، به گنجینه تاریخ حرم رضوی منتقل شده اند. به طور مثال جارویی از پر طاووس را می توانید در این موزه ببینید که زمانی از آن برای غبار روبی ضریح و دیگر بخش های متبرک حرم استفاده می کردند. 

در میان این موزه دو گنجینه خاص قرار دارد که در واقع های ضریح های پیشین حرم امام رضا (ع) هستند. در واقع ضریحی که هم اکنون روی مزار مبارک امام هشتم شیعیان قرار دارد، پنجمین ضریحی است که ساخته شده و پیش از آن و در دوره های مختلف، ضریح های دیگری این نقش را به عهده داشتند. با بازدید از موزه تاریخ حرم رضوی می توانید ضریح فولاد جوهری را که مربوط به دوره صفوی است از نزدیک ببینید. همچنین با قدری گردش در اطراف این ضریح، ضریح دوره پهلوی و معروف به شیر و شکر را بازدید کنید. البته بد نیست بدانید در کنار دو ضریح، تصاویر بزرگی نیز از دیگر ضریح ها به چشم می خورد که با توضیحاتی سرگرم کننده همراه است. از دیگر اشیا مهم این موزه می توان به محراب پایین پای حضرت، دَرِ زرین پیش روی ضریح، منبر چوبی، تعدادی کتاب خطی و کاشی های هفت رنگ قاجاری اشاره کرد.

در کنار اشیا و لوازمی که در بخش های ابتدایی موزه می بینید، در ادامه به نمایشگاه عکسی از حرم مطهر خواهید رسید. در این نمایشگاه جالب، عکس هایی بسیار قدیمی از قسمت های مختلف حرم به دیوار آویخته شده اند و هر چه نمایشگاه را دنبال می کنید با عکس های جدیدتری رو به رو می شوید. 
در ادامه بازدید می توانید از پله ها و یا آسانسور استفاده کنید و خود را به زیرزمین برسانید. یکی از جدیدترین گنجینه ها که در این بخش با آن رو به رو می شوید، گنجینه سکه است که در سال 1388 افتتاح شد. در این گنجینه سکه هایی ارزشمند از دوران و بخش های مختلف را می بینید که نخستین بخش ها از دوره های قبل از میلاد آغاز و آخرین بخش به زمان حال و سکه های جمهوری اسلامی منتهی می شود.

این دوره ها عبارت اند از: هخامنشیان، مقدونیه، سلوکیان، شاهان محلی پارس، اشکانیان، الیمایی، ساسانیان، خلفای اموی، اسپهبدان طبرستان، حکام عرب طبرستان، عرب ساسانی، امویان، خلفای عباسی، آل بویه، سامانیان، صفاریان، آل زیار، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، مغول، تیموریان، آق قویونلو و قرا قویونلو، صفویان، افشاریه، زندیه، قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و دوره جمهوری اسلامی ایران.

در ادامه با برخی از سکه های جالب توجه این گنجینه آشنا می شویم:

حلقه های مبادلاتی: گنجینه سکه با مجموعه ای از حلقه های مبادلاتی آغاز می شود که قدمتی چهار هزار ساله دارند و در زمانه خود نقش پول را ایفا می کردند. این حلقه ها را از فلزاتی چون طلا، نقره، مس و ... و در وزن های مختلف می ساختند و طبیعتا از آن ها برای تجارت بهره می بردند. جالب است بدانید که استفاده از حلقه های مبادلاتی در بخش هایی چون جنوب و غرب ایران، مصر و بین النهرین (میان رودان) رایج بوده است. در گنجینه سکه موزه مرکزی می توانید حلقه های مبادلاتی مسی و برنزی را ببینید. 

سکه های عرب ساسانی: جالب است بدانید که عرب ها تا پیش از ظهور اسلام از درهم های نقره ساسانیان و دینارهای طلایی امپراتور بیزانس در زندگی روزمره خود استفاده می کردند. البته این سکه ها تا مدتی پس از اسلام و تا زمان خلفای راشدین نیز رایج بودند. بر روی سکه های عرب ساسانی تصاویری از خسرو دوم و یزدگرد سوم به چشم می خورد و مربوط به سال های 31 تا 78 هجری قمری می شوند.

سکه های بین المللی: پس از پشت سر گذاشتن سکه های تاریخی ایرانی از نخستین دوره ها تا پهلوی و جمهوری اسلامی، به مجموعه ای از سکه های ماشینی و ضرب شده از 50 کشور جهان می رسید. در این بخش سکه هایی از کشورهای اکوادور، بلغارستان، اتریش، چین، فرانسه، آلمان، یونان، انگلیس، ژاپن و ... به چشم می خورد. 

درهم های ولیعهدی امام رضا (ع): آخرین مجموعه ای که در این بخش می بینید، سکه های درهمی است که به مناسبت ولیعهدی امام رضا (ع) ضرب شده اند و قدمتی 1200 ساله دارند. جالب است بدانید این سکه ها در شهرهایی چون اصفهان، سمرقند و ری ضرب شده و از سوی زایران و عموم مردم وقف موزه شده است. 
از گنجینه سکه که بیرون بیایید، به مخزنی با درهای فولادین می رسید که تابلوی گنجینه «تمبر و اسکناس» بر سر درش به چشم می خورد. جالب است بدانید گنجینه تمبر و اسکناس به جهت تعداد آثار و بخش های خاص خود، ممتازترین مجموعه تمبر و اسکناس ایران محسوب می شود و افتتاح آن به سال 1369 خورشیدی برمی گردد. بخش ابتدایی با تمبر معروف پنی سیاه، نخستین تمبر جهان آغاز می شود. پس از آن گنجینه با تمبرهای تاریخی ایران و دنیا تکمیل می شود و در آن میان می توانید نامه های تاریخی و شاهانه، کارت پستال های دوره قاجار، نخستین تلفن ها و تلگراف ها و تاریخچه پستی ایران را ببینید. در مجموع حدود 3000 شی در مجموعه تمبر و اقلام پستی موزه مرکزی آستان قدس وجود دارد. تمبرهای ایرانی این گنجینه از دوره قاجار و تصاویر پادشاهان شروع می شود و تمبرهای متفاوتی از دوره پهلوی اول و دوم و جمهوری اسلامی را نیز در خود جای داده است.

پس از به اتمام رسیدن بخش تمبرها به مجموعه اسکناس ها می رسید. ابتدا اسکناس های عریض و بزرگ قاجاری توجه را جلب می کنند و سپس اسکناس های دوره پهلوی را می بینید. در انتها نیز مجموعه کاملی از اسکناس های پس از انقلاب تاکنون به نمایش در آمده اند. در کنار اسکناس های وطنی، حدود 500 برگ اسکناس از کشورهای خارجی را نیز در این مجموعه خواهید دید. 
 حالا نوبت آن است که خود را به طبقه اول برسانید و از دو گنجینه دیگر بازدید کنید. گنجینه صدف و موجودات دریایی، مجموعه ای جذاب از موجودات دریایی تاکسی درمی شده و نرم تنان است که با نام فارسی و نام علمی شان در معرض دید قرار گرفته اند. این بخش در سال 1378 در موزه مرکزی آستان قدس افتتاح شد و با نمونه های قابل توجهی از سواحل آسیا، اروپا و آمریکا کار خود را آغاز کرد. بد نیست بدانید این گنجینه در ادامه با آثار اهدایی بازدیدکنندگان به مرور زمان تکمیل شد. 

از جمله نمونه هایی که در گنجینه صدف و موجودات دریایی خواهید دید می توان به موجوداتی چون: انواع کوسه ماهی ها، سفره ماهی، اسب دریایی، لابستر، مارماهی، بچه تمساح، لاک پشت و انواع توتیا، مرجان، اسفنج و حلزون های بزرگ و کوچک اشاره کرد. بد نیست بدانید وسعت گنجینه صدف و موجودات دریایی آستان قدس برابر با 457 متر مربع است. 
همان طور که گفتیم در طبقه اول، گنجینه دیگری نیز وجود دارد که در کنار مجموعه صدف و موجودات دریایی جای گرفته است. در این بخش آثار ارزشمندی از نقاشان نامدار ایرانی و خارجی به چشم می خورد که از آن جمله 4 اثر از کمال الملک هستند. منظره پل روستای کجور، رودخانه شیلات فرح آباد، اشرف البلاد (منظره ای از بهشهر امروزی) و پل رودخانه تجن از آثار این نقاش شهیر در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس هستند. در ادامه نقاشی هایی به سبک ناتورالیسم، آبستره، آگوستا رئالیسم، مدرن و ... خواهید دید. 

گنجینه نقاشی نیز در سال 1378 و در فضایی به مساحت 450 متر مربع افتتاح شد.
شاید تصورش را نکنید اما در موزه مرکزی آستان قدس ظروف باستانی و جالب توجهی را خواهید دید. برای این کار، با آسانسور و یا با پله ها خود را به آخرین طبقه، یعنی طبقه دوم ساختمان موزه برسانید. در این طبقه چهار گنجینه متفاوت وجود دارد که گنجینه ظروف یکی از آن هاست. از جمله ظرف هایی که در این مجموعه وجود دارد، ظرف های سفالی مربوط به 3200 سال پیش و ظرف های دوره اسلامی، غزنوی، سلجوقی، صفوی و قاجار هستند. جالب است بدانید برخی از اشیای این گنجینه در حین حفاری های محدوده حرم به دست آمده اند. 
یکی از گنجینه های خاص موزه آستان قدس رضوی، مجموعه ای از مدال هاست که از سوی ورزشکاران مطرح ایران اهدا شده اند. سنگ بنای این گنجینه با مدال های جهان پهلون تختی گذاشته شد که در سال های نخستین انقلاب به موزه اهدا شد. پس از آن در سال های بعد، دیگر ورزشکاران نیز با اهدای مدال های خود زمینه ایجاد گنجینه ای تازه را در موزه مرکزی ایجاد کردند. به این ترتیب گنجینه مدال در سال 1392 خورشیدی در میان دیگر مجموعه های موزه جا گرفت و درهایش به روی عموم مردم گشوده شد. 

امروزه با بازدید از گنجینه مدال، علاوه بر مدال های پهلوان تختی مدال ها و افتخاراتی چون توپ طلای بهترین بازیکن سال 1996 میلادی، جام قهرمانی بیستمین دوره مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان در سال 2011، مدال های مجید خدایی، امیر توکلیان، علیرضا نصرآزادانی و ... را خواهید دید. 
علاوه بر این ها، در گنجینه مدال می توانید بازوبند پهلوانی تختی را از نزدیک ببینید
 در گنجینه سلاح، مجموعه ای از سلاح های سرد و گرم انتظار شما را می کشند که قدمت برخی از آن ها به دوره امپراتوری صفویان بر می گردد. با گردش در این گنجینه وسایلی چون کارد، خنجر، شمشیر فولادی، کمان، سپر، کلاهخود، تبرزین، تپانچه تک لول و دو لول، تفنگ تک لول و ...را خواهید دید. 
در گذشته، نجوم از جمله علوم مورد توجه مسلمانان بود و ایرانی ها ید طولایی در زمینه کسب این دانش داشتند. به همین ترتیب دانشمندانی چون خواجه نصیر الدین طوسی، خیام و ابوریحان بیرونی در این زمینه علم بسیاری کسب کردند و دستاوردهای قابل توجهی داشتند. بنابراین وسایل و ابزار نجوم، یکی از قابل توجه ترین اشیا تاریخی کشور ما محسوب می شوند. موزه مرکزی آستان قدس نیز به همین دلیل مجموعه ای از اسطرلاب ها، تلسکوپ ها، کُره ها، مدل های حرکت زمین، وسایل نجوم دریایی، قطب نماها و قبله نماها و انواع خط کش را گردآوری کرده است که نتیجه آن را می توانید در گنجینه نجوم موزه تماشا کنید. 
آخرین گنجینه ای که در طبقه دوم موزه می توانید به سراغش بروید، گنجینه ساعت هاست. در این بخش مجموعه ای از ساعت های آفتابی و مکانیکی را خواهید دید که هر کدام انواع مختلفی دارند. از جمله ساعت های آفتابی موزه می توان به ساعت آفتابی و تقویم، ساعت آفتابی افقی و عمودی، ساعت هایی با شاخص مثلثی و ... اشاره کرد. 0/5 0 Rates
 
 
 Further information of موزه مرکزی آستان قدس رضوی
تاریخ مذهبی
سفرهای گروهی با مردم (تور)جوان (18 تا 35 سال)بازدید یک تا سه ساعتمیانسال (36 تا 65 سال)سالمند (بالای 65 سال)
ارزان_قیمت
Saturday To Friday From 8 To 20 Open Now
استان خراسان رضوی، مشهد، حرم مطهر امام رضا، صحن کوثر
 Attractions similar to موزه مرکزی آستان قدس رضوی
  Attractions near موزه مرکزی آستان قدس رضوی


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This