Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours مسجد جامع کرمان
مسجد جامع کرمان
مسجد تاریخی
 Short description of مسجد جامع کرمان
     مسجد جامع مظفری کرمان در کنار میدان مشتاقیه (یا به قول کرمانی ها میدان مشتاق) بین بازار گنجعلی خان و خیابان شریعتی قرار دارد. این مسجد 4 ایوانی است که در دوران حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر ساخته شده است. در کتیبه سر در اصلی مسجد جامع کرمان، تاریخ ساخت آن به سال 750 قمری ذکر شده است و در سال های بعد، در دوران صفویه و زندیه  الحاقات و تعمیراتی در آن صورت گرفته است.محمد مظفر در نبردی سخت با قوم اوغان و جرمان (اقوامی مهاجم که از هزاره های افغانستان بودند و در قسمت های کرمان و یزد و اصفهان و فارس تاخت و تاز می کردند) نذر می کند که بعد از پیروزی بر آنها مسجدی بسازد و بر این اساس بعد از پیروزی، به محض ورود به کرمان در محله دروازه زرندیه که در آن زمان بیرون شهر کرمان بود مسجدی ساخت. کم کم شهر گسترش یافت و این مسجد در بافت شهر قرار گرفت.هزینه ساخت مسجد جامع مظفری از برداشت مزارع و باغات محمود مظفر در میبد تامین می شد. او بعد از پایان ساخت این مسجد، مولانا عفیف الدین را از یزد برای اقامه نماز به این مسجد دعوت می کند.

 مسجد جامع کرمان (مسجد جامع مظفری) سه در شمالی، شرقی و غربی دارد که ارزشمندترین قسمت بنای مسجد جامع کرمان، در، محراب و سردر شرقی مسجد با بناهای کاشی کاری معرق تزئین شده است.پروفسور پوب هم در کتاب "معماری ایران" این کاشی کاری ها را توصیف کرده که در نوع خود بی نظیر و از مفاخر معماری اسلامی است و همینطور سردر بزرگ و بلند مسجد جامع کرمان با کاشی کاری جالبش به مسجد جامع یزد شباهت زیادی دارد.

سردر شرقی آن در حمله آقا محمدخان قاجار به کرمان توسط شلیک توپ صدمه دیده بود که بعدها مرمت و بازسازی شده است.در پشت محراب ضلع غربی، قبر شاعر معروف اهل بیت بمانعلی راجی کرمانی قرار دارد که دیوان ارزشمند "حمله حیدری" از سروده های اوست.از جمله تعمیرات و الحاقات در مسجد جامع مظفری کرمان می توان به سر در جنوب غربی مسجد اشاره کرد که مربوط به دوره صفوی است و همینطور مرمت مناره و گلدسته آن که در زمان کریمخان اتفاق افتاده است.

همینطور بنای قسمت غربی مسجد که مربوط به دوره مظفریان بوده و در زمان شاه عباس دوم تعمیر و الحاقاتی در آن انجام شده است.در سالهای اخیر تعمیرات غیر اصولی در آن انجام گرفته مثل نصب پنجره های فولادی که سال ساخت 1366 شمسی بر آنها حک شده و  هیچ سنخیتی با آن فضا نداشته و اصلا در آن زمان فولادی وجود نداشته است، آن هم در کنار درهای چوبی مسجد.0/5 0 Rates
 
 
 Further information of مسجد جامع کرمان
تاریخ مذهبی
میانسال (36 تا 65 سال)ماه محرمبازدید زیر یک ساعتسالمند (بالای 65 سال)
رایگان
Always open
کرمان، کنار میدان مشتاق
 Attractions similar to مسجد جامع کرمان
  Attractions near مسجد جامع کرمان


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This