Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours پیست اسکی کاکان
پیست اسکی کاکان
مکان ورزشی
 Short description of پیست اسکی کاکان
     پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. این پیست در دامنه‌های رشته کوه زاگرس و قله دنا در ارتفاع 2600 متری در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج نزدیک به دهستان کاکان واقع شده است. دهستان کاکان داری چندین روستا می باشد. مرکز دهستان کاکان روستای منصورخانی است. طول مفید پیست کاکان 600 متر و عرض آن 150 متر است. دستگاه بالابر پیست از نوع 3 تله اسکی بشقابی و دارای رستوران و استراحتگاه است. این پیست یکی از زیباترین پیست های اسکی کشور است که در سال 1373 با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد وسپس تا سال 84 امکانات آن با سه تله اسکی شامل یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و 2 دستگاه بالابر اسکی بازان حرفه ای افزایش یافت.

پیست اسکی یاسوج، که با نام‌های کاکان یا دنا نیز شناخته می‌شود، در دامنه‌ی رشته‌کوه زاگرس و شرق قله‌ی دنا در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار دارد. پیست در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج، ۷ کیلومتری دهستان کاکان (روستای عباس علیخانی) و جنوب منطقه‌ی دیدنی و زیبای آب نهر واقع شده است.اگر از نیمه‌ی شمالی کشور می‌خواهید به پیست بروید باید خود را به اراک برسانید سپس خرم‌آباد، پلدختر، اندیمشک، دزفول، شوشتر، مسجدسلیمان و ایذه را رد کنید تا خود را در مسیر یاسوج ببینید. اگر هم از اصفهان و اطراف آن به یاسوج می‌روید باید شیراز را نشان و از آنجا به سمت یاسوج حرکت کنید. پیست به راحتی قابل دستیابی است و در بر جاده‌ی اصلی یاسوج-اقلید قرار دارد.

پیست اسکی کاکان با طول مفید ۶۰۰ متر و عرض ۱۵۰ متر، در پنج تا شش ماه از سال – از اوایل زمستان تا اوایل بهار – پوشیده از برف است و گاه عمق برف سه متر نیز می‌رسد. با آب شدن برف در فصول گرم نیز محوطه‌ی پیست، خصوصاً در اردیبهشت و خردادماه پوشیده از لاله‌های واژگون می‌شود. با این حال محوطه در فصل‌های سرد سال بیشتر خواهان دارد.

در سال ۱۳۷۳، که یک دستگاه بالابر در آنجا نصب شد، عملاً پیست افتتاح شد. تا سال ۱۳۸۴ علاقه‌مندان با همان یک دستگاه سر می‌کردند تا آنکه دو تله‌اسکی دیگر اضافه شد. الان یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و ۲ دستگاه بالابر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای دارد. بالابرها از نوع بشقابی هستند؛ بشقابی صفحه‌ی گردی است که اسکی‌باز آن را بین پاهای خود قرار می‌دهد و به بالای پیست کشیده می‌شود.وقتی پیست اسکی کاکان افتتاح شد، به جمع ۳۰ پیست فعال کشور پیوست و از آنجا که نزدیک‌ترین پیست به استان‌های گرم کشور است، یکی از گردشگرپذیرترین اماکن تفریحی زمستان در جنوب کشور محسوب می‌شود؛ در روزهای تعطیل، روزانه ۳۰۰۰ نفر از استان‌های مختلف به ویژه از اصفهان، فارس، خوزستان و بوشهر برای اسکی و استفاده از طبیعت پیست خود را به یاسوج می‌رسانند.

از حدود بیست سال پیش امکانات پیست به مرور تکمیل شد: رستوران و خوابگاهی در آنجا احداث شد، ماشین برف‌کوب یا پیست‌کوب برایش خریدند و صحبتش هم هست که تله‌کابین آبشار یاسوج را به پیست اسکی کاکان متصل کنند.

از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفند می‌شود از پیست برای اسکی استفاده کرد. هفت-هشت مربی باتجربه‌ی محلی هم برای آموزش آماده هستند و اگر هم تجهیزات اسکی ندارید می‌توانید از آنجا اجاره کنید. البته قرار هم نیست همه آنجا اسکی کنند، برخی خطر و هیجان تیوپ‌سواری را به گرانی وسایل اسکی ترجیح می‌دهند و کنار پیست تیوپ می‌لغزانند. جشنواره‌ی ساخت آدم برفی نیز برنامه‌ی دیگری است که گاهی در کنار پیست دیده می‌شود.

طبیعت و موقعیت پیست از پتانسیل بالای پیست برای توسعه حکایت دارد. اما از سه-چهار سال پیش، که ماشین برف‌کوب خراب شد، پیست به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. ماشین برف‌کوب خودش به تنهایی ۷۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و ۵۰۰ میلیونی که قرار شده از اعتبارات گردشگری استان به پیست اختصاص داده شود هم کفایت نمی‌کند.

البته فقط مسئله خرید یا تعمیر دستگاه برف‌کوب نیست؛ محوطه پارکینگ ندارد (یک پارکینگ خاکی دارد که کافی نیست)، باید فنس‌کشی شود، دستگاه‌های بالابر به‌روز شوند، اردوگاه تفریحی و رفاهی احداث شود و از همه مهم‌تر پیست باید ایمن‌سازی شود. کمبود امکانات موجب شده تا خیلی از افراد علاقه‌مند پیست کوهرنگ، در استان چهارمحال و بختیاری را به پیست کاکان ترجیح دهند.

مسئولان نیز برای شکوفا شدن پیست تصمیم گرفته‌اند آن را به بخش خصوصی واگذار کنند. باشد تا آنطور که شایسته است پیست توسعه یابد.0/5 0 Rates
 
 
 Further information of پیست اسکی کاکان
طبیعت گردی اقتصادی لاکچری
بازدید نیم روزجوان (18 تا 35 سال)اسکی
قیمت_متوسط
Always open
۱۸ کیلومتری شهر یاسوج، نزدیک به دهستان کاکان،جنب منطقه آب نهر
 Attractions similar to پیست اسکی کاکان
  Attractions near پیست اسکی کاکان


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This