Thank you. Your comment has been sent successfully! After confirmation, it will be displayed. Not Available for 24 Hours برج آزادی
برج آزادی
سازه معاصر
 Short description of برج آزادی
     
برج آزادی یکی از مهمترین و اصلی ترین نمادهای ایران و بخصوص شهر تهران است که تا قبل از انقلاب اسلامی سال 1357 به عنوان برج شهیاد از آن یاد می‌شده است. این برج در سال 1349 خورشیدی توسط یکی از دانش آموختگان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به نام حسین امانت ساخته شده است. به عبارتی طرح امانت به عنوان طرح برگزیده مسابقه‌ای بود که در سال 1345 شمسی بین معماران ایرانی به اجرا گذاشته شد. 
در جشن گشایش این برج شاه پیشین ایران به همراه همسرش فرح پهلوی حضور داشتند و از منشور حقوق بشر کوروش بزرگ ، برای نخستین بار در این مکان پرده برداری کرده‌اند. 
این بنا در برگیرندهء سه طبقه، چهار آسانسور، دو راه پله و 286 پلکان است. در محوطه زیرین برج آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و دیگر فضاهای کاربردی قرار دارد. طول این بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ و ارتفاع از کف موزه ۵ متر است. گفته می‌شود در ساخت برج آزادی چهل و شش هزار قطعه سنگ بریده، پرداخت شده و به کار رفته‌است.
 این سازهء به یادمادنی تهران و ایران، تلفیقی از معماری هخامنشی، معماری ساسانی و معماری اسلامی است. در این بنا، خطوط موازی و کشیده پایه‌ها یادآور سبک معماری هخامنشی، قوس اصلیِ میان برج، نمادی از طاق کسری که مربوط به دوره ساسانی ست و قوس بالایی آن که یک قوس شکسته‌است، از دوران بعد از اسلام و نفوذ اسلام در ایران الهام گرفته‌است. رسمی سازی‌هایی که بین این دو قوس را پر می‌کنند، بسیار ایرانی است و امانت آن را از گنبد مساجد ایران الهام گرفته‌است. وی معتقد است که تکنیکِ گنبدسازی در ایران بسیار جالب است و گویی در هر مسجدی، چیز تازه‌ای می‌بینید. در این گنبدها که نشانه نبوغ ایرانی است، معماران قدیم از قاعدهٔ مربع بنا، وارد دایره گنبد شده‌اند و این کار را با کمک رسمی‌بندی‌ها و مقرنسکاری‌های بسیار زیبا انجام داده‌اند. در برج آزادی هم همین کار انجام شده‌است. هندسهٔ بنا یک هندسهٔ مربع مستطیل است که از روی چهارپایهٔ خود می‌چرخد، شانزده ضلعی می‌شود و در آخر به صورت یک گنبد شکل می‌گیرد. این گنبد تنها از داخل برج قابل مشاهده‌است. 
دو طبقهٔ داخل برج، یکی بالای قوسِ طاق اصلی و دیگری زیر گنبد است که با آسانسور قابل دسترسی‌است. طبقهٔ بالا به عنوان نمایشگاه طراحی و با گنبدی از بتن سفید پوشیده شده‌است. در این گنبد، مُقرنس ایرانی به شیوهٔ تازه‌ای اجرا شده و ارتفاع آن از بام آزادی بیرون زده، دیده می‌شود و با کاشی‌های فیروزه‌ای و معرق ایرانی پوشیده شده‌است. مصرف بتن سفید در این قسمت و در سالن پذیرایی آن، در آن زمان کار نویی در ایران بود.
این بنا سنگ‌هایی دارد که در قسمت پایین برج ۳٫۲ متر طول و ۱٫۶ متر ارتفاع دارند و کار دست سنگتراشان است. این سنگ‌ها با بتن و آهن ضدزنگ به هم چسبیده‌اند و پشت آن‌ها نیز سطح خشنی وجود دارد تا روی آن نلغزند؛ و هر سنگ کنار سنگ دیگر، با یک ماده قابل انعطاف و شبیه به لاستیک با نام Flexible sealant بندکشی شده‌است. استفاده از موادی غیر از این باعث شکسته‌شدن سنگ‌ها می‌شود. زیرا در گرمای تابستان و سرمای زمستان سنگ‌ها و بتن زیر آن‌ها دائماً در حال منبسط و منقبض شدن هستند.
فضای داخلی برج به همراه  نقش های داخلی برج تلفیقی از سنت مدرنیسم را یادآور میشوند به خصوص سقف طبقه دوم. در ورودی برج، هریک از لنگه‌های سنگی درها که از جنس گرانیت هستند، حدود ۵/۳تن وزن دارد. این برج دو آسانسور دارد که از دیواره‌های برج بالا می‌روند. آسانسور اول دو طبقه را طی می‌کند و به سقف سیمانی می‌رسد سپس از آسانسور دوم استفاده می‌شود. هیچ‌یک از سقف‌ها بسته نیستند و همه آن‌ها به فضای بالاتر راه می‌یابند که نمادی از ملکوتی بودن بنای ایرانی هستند. 
امانت معمار بنا اعتقاد دارد که نقوشی که در میدان هست و باغچه‌ها و گل‌کاری‌ها را شکل می‌دهد، از طرح داخلی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان الهام گرفته شده؛ منتها هندسه دایره گنبد تبدیل به بیضی شده‌است. طرح آب‌نما و فواره‌ها هم ملهم از باغ‌های ایرانی است. همین‌طور شیب میدان با دقت و به منظور خاصی طراحی شده، حد ارتفاع برج آزادی ۴۵ متر است؛ چون نزدیک فرودگاه مهرآباد قرار گرفته و امکان بلندتر ساخته شدن نبوده است؛ ولی امانت  می‌خواست وقتی به بنا نزدیک می‌شوید به طرف بالا بروید، در حالی که بالا بردن بنا ممکن نبود. امانت برای این که مشکل ارتفاع را حل کند، یک سرازیری در میدان بوجود آورده است. یعنی شما از طرف فرودگاه که وارد میدان می‌شوید به شکل سرازیر به برج نزدیک می‌شوید و می‌رسید به آن آب‌نمای دایره شکل و وقتی به بنا نزدیک می‌شوید، دوباره بالا می‌آیید. زمین زیر برج کاملاً صاف است. این صافی و آن شیب میدان وقتی به هم می‌رسند، خط‌های قوسی جالبی را ایجاد می‌کنند.0/5 0 Rates
 
 
 Further information of برج آزادی
عکاسیبازدید زیر یک ساعت
رایگان
Always open
تهران - میدان آزادی - برج آزادی - مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
 Attractions similar to برج آزادی
  Attractions near برج آزادی


Loading...

First Login
    Tell us your opinion about this place    

For Rate First Login
People who seen this place

First Login
CopyRight©2018 Felexa, All rights reserved.
Loading...


Loading...


Loading...
Users Who like This