remove_red_eye 1819
favorite_border 0
share

بزرگترین اقوام ایرانی

ایران کشوری است که در غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد و با هفت کشور افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، عراق، پاکستان و ترکیه هم مرز است. این کشور در عین حال با خلیج عمان، دریای خزر و خلیج فارس هم مرز دارد. ایران تا سال ۱۹۳۵ به عنوان پرشیا شناخته می‌شد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا با اقوام ایرانی آشنا شوید و  بزرگ ترین گروه های قومی در ایران را بشناسید

ایران یک کشور چند قومیتی با اقوام مختلف است که قبایل پارسی، کردها، لرها، عرب‌ها، بلوچ‌ها، ترکمنها و ترک‌ها را شامل می‌شود. این کشور ترکیبی از فرهنگ‌های متفاوت در منطقه‌ای گسترده و وسیع است. زبان‌هایی که در ایران صحبت می‌شوند شباهت‌هایی به زبان‌های اروپایی و آسیایی دارند. فارس بزرگ‌ترین گروه قومی یا قومیت در ایران است. این گروه قومی بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. فرهنگ پارس‌ها با توجه به سلطه‌ای که در این کشور دارند، تاثیر چشمگیری بر سایر فرهنگ‌های این کشور داشته‌است. ایران اقدامات لازم را برای اطمینان از حفظ تنوع قومیتی انجام داده‌است. قانون اساسی حقوق همه‌ی گروه‌های قومی را در ایران تضمین می‌کند. طبق قانون، گروه‌های اقلیت دارای حقوق برابر با گروه اکثریت هستند.

۱. پارس‌ها

پارس‌ها و فرهنگ آن‌ها بر جمعیت ایران غالب است و مطابق با برآوردها ۶۱ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. آن‌ها اکثر مناطق شهری مانند تهران، اصفهان، مشهد، یزد و شیراز را اشغال کرده‌اند. زبان رسمی در ایران فارسی است که با عنوان پرشن نیز شناخته می‌شود. این اولین زبان برای پارس‌ها است و اقلیت‌های قومی نیز از آن به عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند. فارس‌ها میراث فرهنگی غنی دارند. موسیقی، هنر و شعر آن‌ها در ایران بهترین است. فارس‌ها اکثریت پست‌های دولتی را در اختیار دارند. در نتیجه، بر تصمیمات مهم حکومتی تاثیر زیادی می‌گذارند. اکثر پارس‌ها مسلمان شیعه (گروه مذهبی غالب در ایران) هستند.

۲. ترک ها

ترکها که به عنوان آذری نیز شناخته می‌شوند، دومین گروه بزرگ قومی در ایران هستند که تقریبا ۱۶ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. آن‌ها یک جامعه ترک زبان ‌هستند که در شمال غربی ایران در نزدیکی مرز آذربایجان زندگی می‌کنند. زبان آذری تقریبا شبیه به زبان ترکی است که در ترکیه صحبت می‌شود. مردم آذربایجان با پارس‌ها همکاری زیادی دارند. سبک زندگی آن‌ها تقریبا مشابه است. در شهرهای مختلف، آذربایجانی‌ها و ایرانی‌های زیادی با هم ازدواج کرده‌اند. این مردم در مقایسه با اقلیت‌های قومی دیگر، با جامعه‌ی ایرانی پیوند بیش‌تری دارند. آذربایجانی‌ها، مانند اکثر فارس‌ها، عمدتا مسلمان شیعه هستند.

۳. کردها

کردها به عنوان سومین گروه قومی در ایران رتبه‌بندی شده اند. آن‌ها تقریبا ۱۰٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. این قومیت هم در مناطق روستایی و هم در مناطق شهری زندگی می‌کنند. کردهاي روستایی زندگی عشایری دارند. اکثریت کردها مسلمان سنی هستند.

۴. لرها

لرها چهارمین گروه قومی در ایران هستند. این قومیت در واقع ۶ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. اکثریت لرها عشایر چادرنشین هستند. افرادی که در مناطق روستایی اقامت دارند، توسط بزرگان قبیله اداره می‌شوند. آن‌ها در میان پردردسرترین قبیله‌های ایرانی محسوب می‌شوند. لوها به آزار دادن روستاهای غیر لر مشهور هستند!

۵. اعراب

اعراب اقلیت بسیار کوچک‌تری در ایران هستند به طوری که حدود ۲٪ از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. آن‌ها عمدتا در مناطق نفت‌خیز ایران زندگی می‌کنند. اعراب همواره از مورد تبعیض واقع شدن در این کشور و غفلت دولت ایران نسبت به آن‌ها شکایت دارند. درگیری‌های قومی میان اعراب و سازمان‌های دولتی، در سال‌های اخیر آغاز شده‌است.

بزرگ‌ترین اقوام ایرانی

۱ پارس‌ها ۶۱٪
۲ آذربایجانی‌ها ۱۶٪
۳ کردها ۱۰٪
۴ لرها ۶٪
۵ عرب‌ها ۲٪
۶ ترکمن ها ۲٪
۷ بلوچ‌ها ۲٪
۸ گروه‌های دیگر ۱٪

 

ارسال دیدگاه

message
email
person