علاقه مندی bookmark_border
remove_red_eye 12996
favorite_border 4
share

دیگی

دیگی غذای مخصوص و بسیار خوشمزه و پرطرفدار عشایر ایل سنگسری است که با آتش هیزم طبخ می شود.
طرز تهیه دیگی سنگسری به این صورت است که گوشت فراوان و زیادی را در دیگ مسی که درب آن محکم بسته می شود می ریزند و به همان مقدار گوشت، برنج را نیز در دیگ ریخته و آب و نمک و روغن را به مقدار لازم اضافه می کنند. سپس در دیگ را محکم بسته و در دل آتش بزرگی که از قبل افروخته شده و بعد از مدتی سوختن تبدیل به خاکستر و ذغال روشن شده است قرار می دهند و دور تا دور و روی دیگ را نیز پر از ذغال و خاکستر می کنند و به اصطلاح دیگ را در خاکستر آتش دفن می کنند. به دلیل اینکه عشایر سنگسری در کوه و دشت و بیابان به سر می بردند اگر می خواستند غذای گرم مصرف کنند مجبور بودند غذا را به وسیله آتش هیزم تهیه کنند و با توجه به اینکه خود تولید کننده گوشت بودند، برنج خود را با دنبه و گوشت فراوان و به وسیله آتش طبخ می کردند که هم بسیار خوشمزه می شد و هم غذایی مقوی برای چوپانان و زحمت کشان عشایر به شمار می آمد.
مواد لازم برای تهیه دیگی گوشت فراوان، برنج، نمک و روغن است. بعد از مدت ۳ الی ۴ ساعت دیگ را از داخل آتش درآورده و خاکسترهای دور دیگ را با پارچه ای تمیز می کنند تا با باز کردن در دیگ غبار حاصل از آن در داخل دیگ و غذا نفوذ نکند و سپس در دیگ را باز کرده و غذا را در ظرف مورد نظر می کشند و صرف می کنند.
طرفداران دیگی اصولا آن را با گوشت چرب دار تهیه می کنند چرا که هر چه دیگی پرچرب تر شود خوشمزه تر می شود.
آنچه که باید در تهیه دیگی با دقت محاسبه شود میزان حرارت، میزان آب و زمان پخت است چرا که اگر هر کدام از اینها کم و زیاد شود دیگی خوبی به دست نمی آید.

ارسال دیدگاه

star star star_border star_border star_border star_border 1خارج از5

message
cloud_upload مرورگر حداکثر اندازه تصویر: 200 MB
email
person

نمایش نقد و بررسیkeyboard_arrow_down